۱۰ حقیقت جالب درباره دلفین ها؛ یکی از باهوش ترین جانداران کره زمین


۱۶ اردیبهشت , ۱۳۹۶
ارسال شده توسط
دسته بندی:
به اشتراک بگذارید:

جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، ویژگی ها و شگفتی های زیادی را درون خود جای داده است. حیوانات به عنوان یکی از مهمترین شاخصه های کره خاکی ما به شمار می روند و از اهمیت زیادی برخوردار هستند. از جمله جاندران باهوشی که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد، می توان به دلفین ها اشاره نمود.

دلفین ها موجودات بسیار بامزه ای هستند و بیشتر ما آن ها را در سیرک ها و یا پارک های آبی دیده ایم. علی رغم آنکه درباره این آبزیان زیبا صحبت های زیادی به میان آمده، اما حقایقی درباره دلفین ها وجود دارد که کمتر کسی آن ها را شنیده است. روزگشت در این مقاله قصد دارد آن ها را مورد بررسی قرار دهد.

انسان ها هنگام نفس کشیدن تنها ۱۵ درصد از هوای موجود در ریه ها را جایگزین می کنند، در حالی که دلفین ها ۹۰ درصد هوای تازه را جایگزین می نمایند.

دلفین های سربی می توانند تا ۶٫۱ متر در هوا بپرند. دلفین های فرفره نیز چنین قابلیتی را دارا هستند و به همین دلیل چنین نامی برایشان انتخاب شده است.

پژوهشگران اعتقاد دارند که این آبزیان هیچگاه به خواب عمیق نمی روند، بنابراین آن ها تجربه ای از رویا نخواهند داشت.

زمانی دلفین ها روی خشکی زندگی می کرده و رفتار آن ها همانند گرگ ها بوده است. پای آن ها شبیه به سُم همراه با ۵ عدد انگشت بود. آن ها در باله خود استخوانی شبیه به انگشت داشتند. ساعت، مچ و چند استخوان پا نیز در عمق بدن آن ها وجود داشت.

دلفین ها می توانند خودشان را در آینه شناسایی کنند و به شدت به تحسین کردن خود علاقه دارند.

کشتن یک دلفین در یونان باستان توهین به مقدسات به شمار می رفت و مجازات مرگ را به همراه داشت. یونانی ها این آبزیان را «ماهی مقدس» نام نهاده بودند.

در امپراطوری روم تصور می شد که دلفین ها روح افراد را به جزیره خوشبختی می برند. نقاشی این آبزیان در دست مومیایی های این قوم دیده شده است. آن ها گمان می کردند که تصویر دلفین ها می تواند امنیت شان در سفر به جهان دیگر را تضمین نماید.

بیش از ۴۰ نوع دلفین در سراسر دنیا وجود دارد. بیشتر آن ها در اعماق سطحی و جریان های گرمسیری زندگی می کنند.

در سال ۲۰۱۴ در منطقه غربی ترکیه، یک دلفین دو سر پیدا شد.

دلفین ها در میان تمام حیوانات بهترین و ماندگارترین حافظه را دارند.

منابع:

factretriever

به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*


مقالات مرتبط