معرفی فیلم ترسناک «شکافته»؛ آخرین اثر ام.نایت شیامالان


۱۴ فروردین , ۱۳۹۶
ارسال شده توسط
دسته بندی: ,
به اشتراک بگذارید:

«شکافته (Split)»، فیلمی در ژانر ترسناک روانشناسانه به نویسندگی و کارگردانی «ام.نایت شیامالان» است.

شیامالان که با فیلم هایی همچون «نشانه ها (Signs)» و «حس ششم (The Sixth Sense)» شناخته می شود، ایدۀ این فیلم را سال ها پیش از نوشتن فیلمنامۀ آن در ذهنش پرورانده بود.

«شکافته»، داستان سه دختری را روایت می کند که به وسیلۀ شخصی به نام «دنیس» ربوده و در زیرزمینی دورافتاده زندانی می شوند؛ اما در حقیقت، دنیس نام یکی از بیست و سه شخصیت «کوین وندل» است که با «اختلال هویت های مجزا» دست و پنجه نرم می کند.

در دوم اکتبر سال ۲۰۱۵، «جمیز مک آووی» برای ایفای نقش اصلی انتخاب و جایگزین «خواکین فونیکس» شد. در دوازدهم اکتبر همان سال نیز، «آنیا تِیلر – جوی، بتی باکلی، جسیکا سولا و هیلی لو ریچاردسن» به فیلم اضافه شدند.

در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۵، «یونیورسال پیکچرز» اعلام کرد که فیلم را با نام «شکافته» منتشر خواهد نمود. فیلمبرداری فیلم نیز در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۵ در فیلادلفیای پنسیلوانیا آغاز و فیلمبرداری های مجدد نیز در ژوئن ۲۰۱۶ انجام شد.

شخصیت «کوین» در حقیقت نام شخصیتی است که شیامالان در فیلمنامۀ یکی از فیلم های خود با نام «شکست ناپذیر (Unbreakable)» خلق کرده بود. اما وی در اینجا این شخصیت را مجزا نموده و به آن بیشتر پرداخته است.

فیلم «شکافته» در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶ و نیز در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ پیش نمایش شد و در ۲۰ ژانویۀ ۲۰۱۷ در آمریکا، بریتانیا و کانادا به نمایش درآمد؛ این فیلم با بودجه ای ۹ میلیون دلاری تاکنون توانسته است ۲۶۹٫۹ میلیون دلار در گیشه کسب کند. لازم به ذکر است که فیلم «شکافته» تا سه هفته در صدر جدول فروش قرار داشت.

اما نظر منتقدان در مورد فیلم، عموماً مثبت بوده و بازی جمیز مک آووی مورد تحسین قرار گرفته است:

Rotten Tomatoes نمرۀ ۷۵ درصد معادل ۶٫۴ از ۱۰؛ Metacritic نمرۀ ۶۲ از ۱۰۰؛ IMDb نمرۀ ۷٫۴ از ۱۰؛ و کاربران گوگل نمرۀ ۸۷ از ۱۰۰را به فیلم اختصاص دادند که در مجموع، بسیار مثبت ارزیابی می شود.

جوردن هافمن از روزنامۀ گاردین با اعطای چهار ستاره به فیلم، «شکافته» را «ترکیبی هنرمندانه از آثار هیچکاک، ژانر وحشت و روان درمانی» توصیف کرد؛ استیو رُز از روزنامۀ گاردین نیز از توانمندی مک آووی در تغییر شخصیت ها تمجید کرد و وی را معادل شخصیت «تی ۱۰۰۰» در «نابودگر ۲» دانست.

با وجود تحسین های جهانی این فیلم، بحثی هم در خصوص بدنام کردن بیماری های ذهنی در مورد آن وجود دارد؛ صندوق خیریۀ سلامت ذهن در استرالیا نوشت: «فیلم هایی چون شکافته، این ایده را به تماشاگران القا می کنند که افرادی با بیماری های پیچیدۀ ذهنی ذاتاً خطرناک و تهاجمی هستند». برخی از روان شناسان نیز به همین علت از فیلم انتقاد کرده اند.

پس از موفقیت فیلم، هم از جنبۀ نقد و هم در گیشه، شیامالان اعلام کرد که فیلم بعدی خود را با ترکیب فیلمنامه های «شکست ناپذیر و شکافته» خواهد ساخت.

منابع:

Wikipedia

به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*


مقالات مرتبط