معرفی فیلم «شبحی در پوسته»؛ اقتباس جذاب هالیوودی از داستانی ژاپنی


۱۹ فروردین , ۱۳۹۶
ارسال شده توسط
دسته بندی: ,
به اشتراک بگذارید:

«شبحی در پوسته»، فیلمی در ژانر علمی – تخیلی و محصول ۲۰۱۷ آمریکاست. کارگردانی این فیلم را که از داستانی ژاپنی نوشتۀ «ماسومونه شیرو» اقتباس شده، «روپرت سندرز» و نویسندگی آن را «جِیمی ماس، ویلیام ویلر و ارن کروگر» بر عهده داشته اند.

داستان فیلم که نقش اصلی آن را بازیگر مطرح، «اسکارلت جوهانسون» ایفا می کند در آیندۀ نزدیک رخ می دهد؛ زمانی که مرز میان انسان و ربات در حال نابودی است: مغز زنی به نام «میرا کیلیان» که بدنش در یک حملۀ سایبری به شدت آسیب دیده در کالبد (پوسته ای) مکانیکی قرار داده می شود تا او را به سربازی علیه این حملات تبدیل کند.

نکتۀ جالب در مورد بازیگر نقش اصلی فیلم (اسکارلت جوهانسون) این است که نقش جوانی وی را بازیگری ژاپنی به نام «کائوری یاماموتو» ایفا می کند.

«استیون اسپیلبرگ»، مالک کمپانی «دریم ورکس»، در سال ۲۰۰۸ موفق شد حق تولید این فیلم را کسب کند. در اواخر همان سال، «اوی آراد و استیون پل» برای تهیه کنندگی فیلم و در ژانویۀ سال ۲۰۱۴، روپرت سندرز برای کارگردانی فیلم معرفی شدند.

در سوم سپتامبر سال ۲۰۱۴، مذاکراتی با «مارگوت رابی» برای ایفای نقش اصلی انجام شد اما در ۱۶ اکتبر همان سال اعلام شد که کمپانی دریم ورکس مبلغی معادل ۱۰ میلیون دلار را به «اسکارلت جوهانسون» برای این نقش پیشنهاد داده است؛ در می سال ۲۰۱۵ نیز «پارامونت پیکچرز» برای مشارکت در تهیه و تأمین مالی فیلم اعلام آمادگی کرد.

در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۵ اعلام شد که تهیه کنندگان در حال مذاکره با «سم رایلی» برای ایفای نقش منفی فیلم به نام «کوز» (رهبر خطرناک ترین جانیان) هستند اما در چهارم فوریۀ سال ۲۰۱۶ اعلام شد که این نقش را «مایکل پیت» ایفا خواهد کرد.

فیلمبرداری فیلم در اول فوریۀ ۲۰۱۶ در «ولینگتون» نیوزلند آغاز و در سوم ژوئن همان سال به پایان رسید.

اکران فیلم «شبحی در پوسته» برای ۱۴ آوریل ۲۰۱۷ و از طریق کمپانی والت دیزنی برنامه ریزی شده بود اما این کمپانی در آوریل سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که فیلم در ۳۱ مارس ۲۰۱۷ در آمریکای شمالی اکران خواهد شد و توزیع جهانی آن را کمپانی «پارامونت پیکچرز» بر عهده خواهد داشت.

حاشیۀ جالب در مورد اکران فیلم این بود که «دریم ورکز» در دسامبر سال ۲۰۱۵ قراردادی را با «یونیورسال پیکچرز» به امضا رساند که باعث شد کمپانی دیزنی فیلم را از فهرست اکران خود خارج کند. به موجب این قرارداد، تمام حقوق اکران از کمپانی دیزنی به پارامونت انتقال یافت اما در تاریخ پخش فیلم تغییری حاصل نشد.

«شبحی در پوسته» با بودجه ای ۱۱۰ میلیون دلاری توانست ۱۵۶٫۷ میلیون دلار در گیشه کسب کند.

اما نظر منتقدان در مورد فیلم، در کل مثبت بوده است:

IMDb نمرۀ ۶٫۹ از ۱۰ را به فیلم داد.

Rotten Tomatoes بر اساس ۴۷ نظر، نمرۀ ۴۷ از ۱۰۰ معادل ۵٫۶ از ۱۰ را به فیلم اختصاص داد و نوشت: «شبحی در پوسته دارای جلوه های بصری جذاب است و از بازی خوب اسکارلت جوهانسون بهره می برد؛ اما پایان فیلم به جذابیت داستان اصلی نیست»؛ Metacritic نیز بر اساس ۴۲ نظر، نمرۀ ۵۲ از ۱۰۰ را به فیلم داد.

جاستین چانگ از «لس آنجلس تایمز» جلوه های ویژه و تولید فیلم را تحسین کرد؛ مایکل فیلیپس از «شیکاگو تریبیون» به فیلم نمرۀ ۳ از ۴ داد و نوشت: «شبحی در پوسته فیلمی است وفادار به داستان اصلی که در این ژانر حرفی برای گفتن دارد».

اما سیسیلیا دی آناستازیو از «کُنتاکو» در نقد خود نوشت: «فیلم ابداً به داستان اصلی وفادار نیست و ردپای آمریکایی در فیلم به وضوح دیده می شود»؛ برایان تروت از «یو اس ای تودی» نیز با اختصاص نمرۀ ۱٫۵ از ۴ به فیلم، شبحی در پوسته را فاقد شخصیت پردازی قوی توصیف کرد.

برخی از منتقدان نیز نبود موشکافی مسائل فلسفی در داستان اصلی را در این فیلم مورد نقد قرار داده اند.

اما انتخاب یک بازیگر آمریکایی برای ایفای نقش یک زن ژاپنی با حاشیه ها و انتقاداتی همراه بوده است.

اسکارلت جوهانسون در مورد این انتقادات گفت: «در این فیلم هیچ گاه نژاد یا قومیتی به جز خودم را بازی نکردم. تنوع در هالیوود مسئلۀ مهمی است و در ایفای این نقش هرگز احساس نکردم به نژادی توهین شده باشد».

با این حال و با توجه به صحنۀ پایانی فیلم که نشان می دهد جوهانسون در اصل دختری ژاپنی بوده است، منتقدان در این اظهار نظر وی مبنی بر اینکه هرگز نقش غیر از نژاد خود را بازی نکرده است او را به شدت سرزنش کرده اند.

 

 

 

 

 

 

منابع:

Wikipedia

به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*


مقالات مرتبط